Jak grać by wygrać z bukmacherem?

649

W zasadzie każdy kto rozpoczął swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi łamie sobie głowę nad tym by zmaksymalizować swoje zyski z tytułu obstawiania. Próbuje więc różnorodnych systemów i strategii. Bardzo znana jest strategia gry tzw. progresją, jednak tak naprawdę jak każdy system czy strategia ma to do siebie, że jej skuteczność także podlega warunkom losowości.

Jak wygrać z bukmacherem
Jak wygrać z bukmacherem?

Nigdy nie będziemy mieli tak dużej pewności wygranej by obstawiać bezstresowo i bez towarzyszącej nam myśli „co będzie jeśli przegramy”. Skąd to uczucie niepewności się w nas bierze? Cóż, sprawa jest bardzo prosta – zakłady bukmacherskie polegają w dużej mierze na przewidywaniu, wręcz wróżeniu. Aspekt losowości jest tutaj bardzo rozległy i owa losowość ma olbrzymi wpływ na to czy odniesiemy sukces czy przegramy, więc tak naprawdę żaden system nie pomoże nam na tyle by być pewnym wyniku. Co najwyżej pomoże nam zminimalizować ewentualne straty, bo trudno mówić tutaj o pomocy w maksymalizacji zysków. Co więc należy zrobić by wygrywać?

Statystyka

Bardzo często przy typowaniu różnego rodzaju wydarzeń stosuje się analizę statystyczną. Na czym ona polega? Przede wszystkim jest to metoda, która wymaga sporego nakładu czasu oraz dodatkowo różnego rodzaju materiałów źródłowych, które będą stanowiły podstawę naszych analiz. Takimi materiałami mogą być statystki z poprzednich meczy danego zespołu czy też zawodnika, dane z zeszłego sezonu, czy też historię spotkań obu drużyn czy też zawodników. Sama analiza wydaje się prosta, ale nierzadko należy wziąć pod uwagę wiele czynników i zmiennych by owa analiza była rzetelna i mogła posłużyć za solidną podstawę do typowania wyniku.

Teoria nie wygląda na zbyt skomplikowaną, ale pomija wiele istotnych aspektów i czynników, dlatego też posłużę się przykładem, który lepiej zobrazuje daną kwestię. Załóżmy, iż planujemy obstawienie wyniku meczu piłkarskiego między drużyną A i drużyną B. Drużyna A jest gospodarzem i gra na własnym stadionie, analogicznie drużyna B gra na wyjeździe. Wygląda więc na to, że na początku powinniśmy sprawdzić dane z kilku ostatnich kolejek, w których drużyna A grała u siebie a drużyna B na wyjeździe. Należy wziąć pod uwagę zarówno bilans bramkowy jak i ilość remisów, wygranych i przegranych. Następnie możemy przyjrzeć się aktualnej formie obu drużyn. Czy w ostatnich, załóżmy 10 meczach, wygrywała, remisowała czy może przegrywała. W tym momencie warto także zwrócić uwagę na pozycje owych drużyn w lidze czy też innego rodzaju tabelach i rankingach. Wówczas możemy także zastanowić się czy w danej sytuacji dana drużyna musi wygrać lub też może pozwolić sobie na porażkę czy remis, bo jest w komfortowej dla siebie sytuacji.

Przykładem może być sytuacja, w której dana drużyna musi przygotować się do nadchodzącego turnieju i nie chce forsować tempa w meczu ze słabą drużyną. Z kolei jeśli owa słaba drużyna walczy o awans lub pozostanie w lidze trzeba zwrócić uwagę, iż każde zwycięstwo jest dla nich na wagę złota. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo, iż słabsza drużyna wygra bądź zremisuje. Jeśli jest to możliwe warto sprawdzić też składy w których zagrają obie drużyny. W końcu bardzo duży wpływ na grę drużyny ma fakt, iż skład jest osłabiony (chociażby z powodu kontuzji) czy może trener zdecydował się na wystawienie słabszego składu by oszczędzać graczy pierwszego składu. Czynników, które warto sprawdzić jest naprawdę wiele, a te wymienione powyżej to tylko pewna ich część.

Intuicja

Tak samo jak chłodna analiza liczb tak samo pomocna może być intuicja, przeczucie, które mówi nami, iż dany wynik może paść. Czy da się ową intuicję wytrenować, sprawić, iż będzie „skuteczniejsza” i występować częściej? Choć brzmi to nieco dziwnie, ale tak. Intuicja wynika bowiem również z doświadczenia. Im więcej gramy (i wygrywamy) tym więcej możemy powiedzieć o sytuacjach w których nie byliśmy pewni wygranej a jednak nam się udało. Możemy stwierdzić czy był to łut szczęścia czy raczej pewien czynnik zaważył na naszą korzyść. Wówczas, kiedy tą informację zapamiętamy, jesteśmy w stanie przypomnieć sobie ją (podświadomie) podczas obstawiania innego wyniku.

Na podobnej zasadzie działa przecież intuicja, to nasza podświadomość mówi nam, że coś albo będzie miało miejsce albo powinno (kieruje nas w stronę konkretnego działania i postępowania). Doświadczenie poza tym także bardzo pomaga w trakcie gry, sprawia iż potrafimy dostrzec rzeczy, których początkujący gracz nie potrafi zauważyć. Można nawet powiedzieć, że widzimy je wtedy ze zdwojoną siła, jako coś co jest dla nas normalne i bardzo dziwi nas fakt, iż ktoś inny ich nie widzi. Tak samo jest w życiu i każdej jego dziedzinie, doświadczenie sprawia, iż możemy robić pewne rzeczy szybciej, lepiej, jesteśmy bardziej świadomi i łatwiej nam przewidzieć pewne rzeczy, przez co możemy podjąć kroki by wykorzystać to co wg nas ma się nam przydarzyć.

Tak więc najbardziej uniwersalną radą, również w stosunku do zakładów bukmacherskich, jest ta mówiąc o tym by wygrywać trzeba po prostu grać i zdobywać doświadczenie, bo to dzięki niemu w dużej mierze możemy odnosić sukcesy. W końcu szczęście też się kiedyś kończy.

Poprzedni artykułIstota funkcjonowania zakładów bukmacherskich
Następny artykułJak rozpocząć obstawianie w zakładach sportowych?